Foreļu atgriešanās

Pa putekļinu ceļu +17 gr\adu ūdenī, kad ārā ir gandrīz uz pusi karstāks- mazie vilcēni tiek vesti uz jauniem dzimtajiem krūmiem

Pa putekļinu ceļu +17 grādu ūdenī, kad ārā ir gandrīz uz pusi karstāks- mazie vilcēni tiek vesti uz jauniem dzimtajiem krūmiem

Divas dienas šonedēļ, tad līdz Līgo vēl un vēl. 250 000 foreļu mazuļu 37 vietās tiks izlaisti. Un es tiku aicināts tām par krusttēvu. Ruduļu Juris no mākoņa malas rāda, lai uz Cūkupi ar kādu tūkstoti aizvedam… Varbūt aizvedīs a.

Privātā iniciatīva- Skonto Būve- šefs Guntis Rāvis preses tusiņa izlaišanā Lēdmanē teica kodolīgi- esmu mednieks, makšķernieks un mīlu Latviju. Ja varu palīdzēt, to daru. Es personīgi tam ticu, jo pats ar tā rīkojos. Vakar Lēdmanē sākam, nupat pie Ķeipenes beidzām vadāt Tomē uzražotās zivis no slavenā Alūksnes puses Vaidavas baseina zivīm. Smukas, mazas lecīgas strauta forelītes tika iznēsātas pa šusītēm vietās, kur tās nav kam apdraudēt- ne asaru, ne līdaku, arī foreļu ne. Ūdeles un Ūdri sīkās var tikai iemācīt slēpties un bēgt- 3,5- 4 centimetri nav tiem ēdams kalibrs.

Ceturtdaļmiljons zivju četrus gadus pēc kārtas. Vienos un tajos pašos upju posmos. Lai zivis atsperās. Vakar žurnālistu baram stāstījām, cik dažādi var būt iemesli kāpēc foreles dažviet izzudušas. 300 pāri zivju spēj nodrošināt upē stabilu populāciju. Ja mazāk- var būt visādi- gan izdzimt, vāja nārsta gadā- izmirt, likstu pietiek.

Ielaišanas plāni- kur un cik tika rūpīgi domāti un plānoti. Lai atdzīvojas kādreiz zivīgi strauti, lai bagātākas kļūst upes, kuras apsaimnieko vai piesargā. pats biju zvaigznes lomā un neko prātīgu nevarēju safotografēt- te ir dažas bildes no šī rīta.

Vienu grādu saimilēties mazajiem prasa minūti. Lai nav postošā šoka. Jānis un Alvis bērnu aukļu lomā

Vienu grādu saimilēties mazajiem prasa minūti. Lai nav postošā šoka. Jānis un Alvis bērnu aukļu lomā

Lai slavēti Tomes zivkopji! Darbs veikts.Tagad kārta Sillaku un Silenieku zivīm

Lai slavēti Tomes zivkopji! Darbs veikts.Tagad kārta Sillaku un Silenieku zivīm

Raksts par tēmu Blogs.

5 komentāri par “Foreļu atgriešanās

 1. Cepuri nost to cilvēku priekšā,kuri to visu dara un visu cieņu cilvēkiem kuri var ziedot naudu tam. Labi ,ka Latvijā vēl ir gan mednieki ,gan makšķernieki ne tikai visādās hesu būvēs iesaistītās eks. amatpersonas,kurām gar šo zemi un upēm tikai nospļauties.Šajā sakarā gribētu vērst cilvēku uzmanību uz tādu upi kā Gauja,jo pat salīdzinot ar pagājušo gadu situācija ir kļuvusi daudz sliktāka. Ap 1985 gadu es kā pusaudzis diezgan aktīvi spiningoju pa šo upi un varu teikt ,ka upes gultne bij pārklāta ar kaut ko brūngani melnu,kas pēc savas konsistences vairāk atgādināja zivs gļotas( tikai citā krāsā). Tai laikā grunduļi bija gandrīz jau vēsture,bet ne viens reāli par to neko īpaši nerunāja,jo padomijas laikos par to nebija pieņemts runāt. Cilvēki zināja teikt,ka tās ir lauksaimniecības radītās sekas,jo redz kukuruzņiki sēja minerālmēslus visur ,kur pagadās.Labi, kas bijis bijis un ap 1992 gadu Gauja atkal sāka palikt tīrāka un grunduļi atgriezās. Ir 2011 gads un ar pilnu atbildību varu teikt ka ši Latvijas upe(man laikam vismīļākā) ir nonākusi atpakaļ 1985.gadā,jo upes gultne atkal ir gļotaina pat Strenču krācēs,kas pats par sevi ir rādītājs. Un tas nav, karstuma radīts ,aļģu augšanas aktivitātes periods, tas ir kaut kas kas atkal piesārņo šo upi. Pastāv vēl viena versija ,kuru izvirza makšķernieki,kuri dzīvo Gaujas krastos daudzus gadus- tas esot saistīts ar daudzo hesu darbību upes augštecē.Ja kāds zin un saprot kaut ko vairāk -padalieties informācijā,varbūt vēlāk būs par vēlu.

 2. Es neņemtos spriest tik taisnā loģikā par Gaujas tīrību vadoties tikai pēc tā vai zāles tur ir vai nav. Aļģes ir zemākie augi, kuri savāc saules enerģiju ūdenī tad, ja nav citu savācēju.
  Un nav brīnums, ka pēc siltajām dienām, kad ūdenszāles vēl nav saaugušas kā parasti aļģes paņem un uzrauj savu līmeni augšāk nekā parasti.
  Nespried tik vienkārši, tad rodas pārsteidzīgi secinājumi.

 3. Mārīt! Gauja ir sajāta uz neatgriezšanos! Savu artavu dod Tirza. Tas vis pateicoties Dikmanim!!! Ka savādāk var rīkoties indivīds, kam uzvārds ir Dikmanis (dick man)….Tu saproti, par ko es! 🙂

 4. Žēl,ka nepazīstu to vīru par kuru tu,Igor, runā, bet spriežot pēc Tava toņa neko lielu zaudējis es nebūtu arī viņu pazīdams.Negribu vienīgi piekrist par to uz neatgriešanos,jo upe pati par sevi ir spējīga attīrīties nepieciešami kādi 3-10 gadi un viss “būtu” o.k., tikai man liekas gan ,ka ir viens bet ,jo pie pašreizējās situācijas ,kāda ir mūsu valstī,tas nekad nenotiks. Lai cik skumji un sāpīgi tas neliktos.Par mazajiem hesiem varu tik piebilst – tie Latvijai nedod itin nekādu labumu ne energo ne eko jomā. Vienīgais ,ko tie dara- tie padara to īpašniekus bagātākus un upju ekosistēmu nabadzīgāku. Kopš neatkarības atgūšanas mūsu rūpniecība ir zaudējusi 80-90% jaudas, kas nozīmē,ka elektroenerģijas patēriņš jau nav gan audzis tieši proporcionāli,bet drīzāk gan samazinājies, jo pat mūsdienās, lietainā vasarā, mums Latvijā ir liels elektrības pārpalikums,kuru no mums pērk baltkrievi. Ja neticat man varat apjautāties Latvenergo.Protams, ja Latvija strauji kāpinātu ražošanu,tad gan būtu savādāk. Tiesa par ražošanas attīstību pie mūsu nodokļu politikas un ierēdniecības korumpētības pat nav ko sapņot. Tieši tādēļ – priekš kam tad mums tie sūda mazie hesi ir vajadzīgi?
  P.S. Man pašam un maniem komandas biedriem bij patīkams pārsteigums par Ogres upi,paldies tiem,kuri to darbu dara. Nu jau ir pienācis laiks braukt mājās. Tā kā ” i’ll see you next year….”

 5. Eh, tas par Juri un Cūkupi tik sērīgi izklausās..
  Bet lielumliel prieks par šiem pasācieniem..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*