Latvijas foreļu čempionāta I kārtas apskats

Pēdējās brīvdienās biju Alūksnes pusē pie Pededzes – Latvijas foreļu čempionātā, kurā piedalījos kā zonas tiesnesis un Nomad.lv „acis un ausis”. Nervus kutinošās un azartiskās sacensībās sportisti ķēra zivis, tiesneši tiesāja, līdzjutēji skatījās un mācījās, bet mūs visus kopā vienoja maija laikapstākļu nepastāvība – no saulesstariem līdz negaisiem, kā arī mīlestība uz dabu un strauta makšķerēšanas estētiku.

Skaistule Pededze sacensību rītā

Vieta, norise, noteikumi un atsevišķi knifi

Jau ceturtais „Latvijas Čempionāta spiningošanā no krasta” gads (arī man kā tiesnesim), bet pirmais, kad sacensības notiek 3 kārtās. Pededzē, pie pazīstamā ihtiologa Armanda Rozes zivsaimniecībā, notika 1. kārta, kurā piedalījās 55 sportisti – 13 komandas un individuālie sportisti. Vairums no Latvijas, divas Baltkrievijas un viena Krievijas komandas.

Kopā ar Konstantīnu Koļesņikovu, Guntaru Vaivadfu, Aleksandru Rozinu, Jevgēņiju Kanarski, Mikaēlu Vinjola, Robertu Šiliņu, Māri Klauzi, Igoru Dzilnu, Reini Bičevski un citiem

Kopā ar Konstantīnu Koļesņikovu, Guntaru Vaivadu, Aleksandru Rozinu, Jevgēņiju Kanarski, Mikaēlu Vinjola, Robertu Šiliņu, Māri Klauzi, Igoru Dzilnu, Reini Bičevski un citiem

Kopā ar Alekseju Gedercevu, Vladimiru Inozemcevu, Lauri Fridrihsonu, Uģi Circeni, Timofeju Škabrovu, Vadimu Loginovu un citiem

Kopā ar Alekseju Gedercevu, Vladimiru Inozemcevu, Lauri Fridrihsonu, Uģi Circeni, Timofeju Škabrovu, Vadimu Loginovu un citiem

Komandu kapteiņi izlozē izsaukšanas kārtības (sekvence) numurus 4 zonās (A,B,C,D skaitot pret straumi uz augšu) – katrā zonā pa vienam komandas dalībniekam. Zonas atzīmētas, atmērītas – viena aiz otras akmeņainā Pededzes posmā pie Virgulicas ietekas; katra zona sadalīta 28 sektoros. Upe šeit logaritmiska „no baseiniņa uz baseiniņu,” citējot Igoru Dzilnu, ar krācīti starp baseiniņiem (pēc ang.val. term.- pool). Upes gultne praktiski vienlaidus nosēta ar dažāda izmēra akmeņiem, daudz tiešām lielu akmeņu. Katrā zonā makšķerē 14 sportisti un pa sportistam no katras komandas ir visās zonās. Makšķerē 4 tūrēs – 45 minūtes katra. Sportisti tiek izsaukti izlozē noteiktajā kārtībā pēc vietas izvēles secības principa.

Starta kārtības izloze kopā ar Igoru Fiļipovu (pirmais no labās pie galda)

Starta kārtības izloze kopā ar Igoru Fiļipovu (pirmais no labās pie galda)

Atbilstoši reglamentam noķertās zivis saskaitītas un pierakstītas pēc sportistiem individuāli izsniegtiem taloniem noķeršanas un atlaišanas brīdī, uzvarētāju nosaka pēc punktu skaitīšanas principa, kuru šeit neskaidrošu. Bet paskaidrošu knifu – pirmajās tūrēs, zivis vēl nav biedētas, forelistu valodā – „sistas” – tās noķer vairāk, kā pēdējās tūrēs. Jo mazāk noķertu zivju tūrē, jo punktu ekvivalentā vērtība pieaug. Aksiomiski – tas, kurš vinnē pēdējās 2 tūres, var cerēt uz augstu rezultātu kopumā. Sacensību vajadzībām upē tika ielaistas zivis – nepilnu 100 gr. forelēni un visās zonas pa kādam cienījamam eksemplāram. Sacensību dienās bija Pededzei neraksturīgi tumši, vidēji duļķains ūdens un paaugstināts tā līmenis…

Viena zivs sacensībās var izšķirt visu! Sacensībās makšķerēšana notiek tikai pēc "noķer un atlaid" principa

Viena zivs sacensībās var izšķirt visu! Sacensībās makšķerēšana notiek tikai pēc “noķer un atlaid” principa

B zonas un sacensību vadlīnijas

Manis pārraudzītajā B zonā rezultatīvi ķēra tie, kam bija izvēles „roka” līdz 5,6,7, no 14. Atsevišķi sportisti, kuru tehniskās iemaņas varbūt ne tuvu nebija tik augstas, kā Maksimam Petrakovam un Vladimiram Inozemcevam, Krievijas sportistiem, kuri dienās rādīja lielisku sniegumu, bet, kuri makšķerēja pacietīgi un psiholoģiski droši – sakrāja labas punktu kombinācijas.

Jānis Vītols (Willow - MRK) 2. dienas B zonas uzvarētājs, attēlā nākamais sportists - Māris Veldre

Jānis Vītols (Willow – MRK) 2. dienas B zonas uzvarētājs, attēlā nākamais sportists – Māris Veldre

0 nozīmi rezultātā dramatiski parādīja divkārtējā pērno maču čempiona I.Dzilnas neveiksmīgais uznāciens otrajā dienā – „baranku” nedrīkst būt, kārtējo reizi pierādījās. 2. sacensību dienā „manu zonu vinnēja” – neatlaidība un ātrums, iemiesojusies Jāņa Vītola personā (Willow – MRK). Labi ķēra arī vietējās komandas – „Agat”, „Go Fishing” un „L.Baits” Latvijas komandu konkurencē. Pēc maniem novērojumiem „Agat” pievērsa adekvātu uzmanību komandas stratēģijai, pēc pirmās sacensību dienas sportistiem rūpīgi izstaigājot zonas, savstarpēji konsultējoties. Individuāli Latvijas „pjedestāls” no 1. vietas – Uģis Circenis, Māris Olte, Kaspars Poišs.

Gods un slava I posma čempionam - Uģim Circenim (L.Baits)!

Gods un slava I posma čempionam – Uģim Circenim (L.Baits)!

Tiesnešu ierindā kā svarīgākās personas jāmin galvenais tiesnesis Egīls Draudiņš un zonas tiesnesis divkārtējais pasaules čempions makšķerēšanā Pēteris Lideris.

(no kreisās) Zonas tiesnesis Pēteris Lideris, galvenais tiesnesis Egīls Draudiņš un "sudrabnieks" Latvijas kokurencē Māris Olte

(no kreisās) Zonas tiesnesis Pēteris Lideris, galvenais tiesnesis Egīls Draudiņš un “sudrabnieks” Latvijas kokurencē Māris Olte

Tiem individuālajiem tiesnešiem, kuri paši forelē „foreļu čempis” ir iespēja noskatīt paņēmienus mānekļu – vobleri, rotējošie un šūpojošie, gumijas – vadīšanas tehnikas niansēs.

Šoreiz labākās komandas kauss kopvērtējumā - "Fishing wizards" - pelnīti dodas uz Krieviju

Šoreiz labākās komandas kauss kopvērtējumā – “Fishing wizards” – pelnīti dodas uz Krieviju

 

(no kreisās) 1. vieta Latvijas komandu vērtējumā - "Agat"

(no kreisās) 1. vieta Latvijas komandu vērtējumā – “Agat”

Jāuzteic sacensību norises draudzīgā un mājīgā atmosfēra „Sileniekos”, kuru uzturēja makšķernieku kluba „Fario” cilvēki. Visi varēja mieloties ar zivju zupu, karsti kūpinātām forelēm, atpūtināties zem labiekārtota tenta, ļaujoties neformālām sarunām pirms un pēc „villošanās” faktiskās norises. Var pilnīgi droši apgalvot, ka, pateicoties kopējām pūlēm, kuras organizē un kopā tur Igora Fiļipova dedzība uz sporta makšķerēšanas attīstību, „Latvijas čempionāts spiningošanā no krasta” ir kļuvis par tradīcijām bagātu notikumu, kura nākotne ir vēl augstāks prestižs un prasmīgāki sportisti.

"Sileniekos"

“Sileniekos”

Šobrīd arī nekas nav beidzies – sacensības notiek arī tagad, kad Latvijas izlase dodas uz Pasaules „foreļu čempi” Bulgārijā, bet mājās palikušie sportisti/ makšķernieki/ forelisti piesēž savā darbnīciņā/ pasaulītē/ atmiņu un nākotnes vīziju valstībā un šķetina forelēšanas pavedienu rēbusus, pielabojot savas rotiņu, voblerīšu un citu imitāciju kolekcijas… Nākamais posms – 12. – 13. jūlijā „Ogriņos”!

 

Sacensību protokols un oficiālā informācija šeit: http://www.fishing.lv/?e=1266

 

Matīss Ābiķis, Nomad.lv

Fotogrāfijas uzņemtas ar Canon PowerShot D30

4 komentāri par “Latvijas foreļu čempionāta I kārtas apskats

 1. Matīss, ja nav liela problēma, atsūti lūdzu bildes no čempja uz manu e-pastu (maris@gofishing.lv)

 2. Paldies Matīsam ka uzrakstīja visu kārtību. Pirmais posms godam noturēts, nākamais izaicinājums būs Burtnieka LČ laivām pirmais posms 24-25 maijā.
  Par foreļu čempi pats apsolīju rakstīt CL jūnija numurā. Šeit gribēju vien piebilst ka sekmīga cope sākas katra galvā un kastītēs. Forelistam kā nevienam citam jābūt gatavam uz negaidītiem pavērsieniem sacensību gaitā.
  Pats uz zonu gāju ar visu kas man ir. Treniņa upē nebija, tāpēc nācās stibīt un meklējumus sākt no nulles.
  Ātri noskaidrojās ka rezultātu dos mazās pālijiņas un varavīksnenītes. Strauta forelēni kā piezveja un lielie bonusi kā baisi pārbaudījumi. Lielie bija Pāliju, alatu, varavīksneņu un lielu strauta foreļu veidā.
  Pirmajā dienā pēc krāviena pa Mepps Nr2 izdevās izvairīties no stīvēšanās ar briesmoni, otrajā dienā uz 47mm Jackall Timon voblerīša tomēr viens uzkrāvās. Ap 1,5 kilo pālija- baigais klucis. Izdevās arī to izstīvēt.
  Veči cīnijās kā traki, Jēkabpilieši brīnumus var sataisīt nākamajās kārtās- iestrādnes ir labas, individuālais Māris, kurš palika otrais aiz Dzilnas zonā otrajā dienā nevilka tāpēc ka rotiņu resurss beidzās, Raimonds Kinerts- LČ zemledus makšķerēšanā ar vienkāršiem rīkiem mums labu konkurenci sastādija, Eglīškungs bija viņu pakonsultējis…es teiktu ka Latvijas foreļu čempis, lielā mērā pateicoties arī Baltkrieviem un Krieviem, solās vērsties par vienu no interesantākajiem nacionālajiem čempjiem Eiropā.
  Nākamais posms 12-13 jūlijā, iemaksājot ap 50 Eiro piedalīties var jebkurš kam interese pavilloties ar tiem, kam šķiet ka kaut ko no foreļiem saprot.

 3. Ļoti žēl, ka 3. kārtas datums sakrīt ar MM čempi. Tak daudz MMnieki piedalās spiningošanas čempī (arī es…)
  Pasākums super! Paldies visiem!
  Ar ciņu Igors.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*