Doktoru Doktoram!(papildināts ar sākumu)

Pirms šo lasiet- šodien biju pamakšķerēt un sapratu, ka tas ir tipisks ūdensdzirnavu princips- jo vairāk ūdens uz tām lej, jo ātrāt tās griežas. Tai polemikai ko mēs zemāk uzskatāmi veicam nav nekādas jēgas jo tā nekur, izņemot dusmas neved. Es lūkošu darīt tā, lai tās tizlās domstarpības, kuras rodas katram savā vagā sēžot un otra virzienā skatoties bez mazākās vēlēšanās izprast, ir jābeidz. Ir daudz nepareizību un aplamību gan makšķernieku uzskatos par HES, gan inženieru saprašanā par to, kas ūdeņiem der un kas ne. ja gribat- saukšu vārdos. Visas HES aplamības sākās, kad Mitāns, zinātnes veterāns par nelielu bet godīgu kukulīti(ap 50 LS) institūtā bez mazākās aizdomas uz papīriem slēdzienos par ~~HES ietekmi uz vidi rakstīja: Ietekmi uz zivsaimnieciski svarīgām zivju sugām neatstās…'”

Skaidrs, ka neatstās, jo straujupēs jau neviens zivis neaudzē. Un inženierim rodas sajūta, ka viņa lieta ir pareiza…

No otras puses domas un intrigas gigants Birkovs LMA vārdā(es tās valdē tak esmu ilgi bijis savulaik!) izcīnīja savu zvaigžņu uzvaru- panāca, ka tiek pieņemts saraksts ar upēm, uz kurām nedrīkst celt HES. Tolaik ar plašāku pētījumu no WWF puses viņam palīdzēja Rolands Lebuss, kurš vecos aizsprostus apsekoja pa visu Latviju. Nuja, un šis trakais meistars sabiedrības galvā iesēja domu HES ir slikti!!!

Nu nav pasaulē melns un balts- viss pastāv mijiedarbībā! jau gadu domāju kā sabiedrībai ieskaidrot, ka ne visas spēkstacijas ir ļaunuma perēkļi. Vispirms jau no tām 143 vai 160 esošajām ne visām ir aisprosti, kas tiešām sadala upes apcirkņos bez migrācijas iespējām. Apmēram pusei no tām ir Derivācijas kanāli! Upe savu teci saglabā mazākā straumē, bet migrējošās zivis lielā ūdenī savu ceļu augšup var atrast. Turklāt tanī kanālā copēt nedrīkst un straujajās upēs kanāls kalpo kā laba ziemošanas vieta. Bille, Dobelnieki, es nezinu kā pašlaik Ropažos izskatās aizsprosta zemā kāpe. Ar vārdu sakot- ne viss ir tik slikti. paši HESinieki netic un saka, tur neko vairs nevar darīt- cilvēku domu neizmainīsi. Es tā nedomāju.

Varam mēs nelekties, bet lūkot saprasties vai ne, bitīt matos?

Bet iepriekš uzrakstīto atstāšu ilustrācijai- bļin nu sanāk man dažreiz tik pretīgi un precīzi smirdēt- pašam prieks:)

…Septembris makšķernieku publiskajā telpā sācies ar lamāšanos. Copes Lietās publicēts Jāņa Miesnieka, kā viņš pats uzsver Inženierzinātņu doktora raksts par to, cik aprobežoti esam aizstāvot straujupi Vaidavu laikā, kad uz tās grib uzmunsturēt Karvas HES. Raksta beigās kā idiotisku rakstu autors citu starpā pieminēts arī es esmu(nezkāpēc mūsu kāzu ģenerālis no MMD Birkovs ne?!?- laikam vecais inženieris nav mednieks)

Pats esmu uzrakstījis par zemūdens medniekiem Kluba makšķernieku slejā- arī dūša apskrējās… Nirst, šuj kas vien grib, kur vien grib un ko vien grib. Laikam rudens ir laiks kad visiem perdeļiem asinis saskrien galvā…

Nuja un uz Miesnieka vēstuli, kura nez kāpēc nebija rotāta ar nevienu no vācu žurnāliem pārfotografētu bildi (parasti CL viņa atreferējumiem tādas ir) mans draugs un forelists Igors Dzilna atļāvās uzrakstīt atbildi, kuru tepat var izlasīt. Pirms tās vien piebildīšu, ka cilvēku nespēja uztvert vides kvalitātes jautājumus kā būtiskākus par ekonomiskajiem labklājības jautājumiem liecina par to, ka dabas un savas vietas tajā apjaušanai tiem vēl tāls ceļš ejams.

Vecais Miesniek- saproti, ka tikai sava dēla vadītajā žurnālā Tu vari tik briesmīgas dzejas par Latvijas ezeriem stročīt zinot, ka par atvērumu ar ezera karti, četrrindi un rindkopu saņemsi labu bonusu pensijai. Cilvēki ne to vien var pieciest. Bet par aisprostiem runājot- Jā, ir Latvijā pāris labu piemēru turbīnu izvēles ziņā tapuši, no tiem viens tepat manā dzimtenē- Ērgļos, par tiem stāstīšu rudens Vides Faktos. Runājot par HES īpašniekiem- viņi atzīst, ka labas informācijas par videi draudzīgiem risinājumiem viņiem nav! Katrs dara kā uzskata par labu… Bet Jums tak ir mazo HES asociācija! Par zivju ceļiem Latvijā vispār neviens par pirms ārkārtas vēlēšanām nerunā… Kārtējais rudens bez izmaiņām. Bet, lai Tev mierīgāks prāts zini- man ir padomā dabūt no HESiem tīru arī Daugavu! Lai tā veļ krāces un dārd pa visu ieleju kā Latvju likteņupei pienākas nevis plūst aptaukota un pieblīdusi kā tagad Latvijas cilvēki pie teļukiem realitāti šovos skatoties.Tā ka tiekamies un diskutējam- cilvēks ir dzīvs kamēr spēj mācīties no savām kļūdām!

Dzilna un Sergejs- Malienas avangards

Dzilna un Sergejs- Malienas avangards

Rekur Dzilnas atbilde Miesniekam:

Izlasot, CL augusta rakstu „Par Vaidavu, tās ūdensspēku un zivīm”, mani pārņēma pamatots sašutums!  Sāksim ar to, ka visa šī publikācija maigi sakot, „smaržo” pēc pasūtījuma raksta! Raksta autors pievērsies klajai demagoģijai un meliem! (citāts) …investēt absolūti zaļajā ūdensspēka atjaunotnē, vienlaicīgi stutējot mūsu paputējušo lauku infrastruktūru. Vai to sauc par absolūti zaļo enerģiju, kad tiek veikti milzīgi zemes transformācijas darbi, izpostot aizsargājamos biotopus, dzīvnieku sugas? Lielā ūdenskrātuves platība neglābjami uzsildīs ūdeni, tādejādi izmainot temperatūras režīmu zem aizsprosta! Tiks pārtraukta dabiska zivju migrācija! Nesaprotu, par kādu sakārtotu infrastruktūru autors runā?!

Pievērsīšos autora fikcijām, mītiem un puspatiesībai:  Viņš uzskata, ka padsmit hidromezgli, kas ilgstoši kalpojuši ūdensspēka izmantošanai, ne vidē, ne tās daudzveidībā pamanāmas sekas nav radījuši, upē ir saglabājušās lašveidīgas zivis. Tā ir patiesība! Tikai autors ir aizmirsis piebilst, ka toreiz hidromezglus ekspluatēja savādāk,  tie bija nelieli uzpludinājumi, kuri bieži vien strādāja sezonāli!  Daudzas dzirnavas  pavasarī, rudenī  vēra slūžas lai zivis varētu netraucēti migrēt, kā arī vasarā, lai izpļautu palienes! Tagad būvētais Karvas HES salīdzinot ar tā laika dzirnavām ir monstrozs! Tie laiki ir pagājuši, kad šīs hidrobūves cilvēkiem bija vitāli nepieciešamas. Nezinu nevienu kokzāģētavu, vai dzirnavas, kas izmanto ūdensspēku (vienīgi Ates dzirnavās varētu notikt miltu malšanas paraugdemonstrējumi). Tā kā autora frāze: kas atsakās no dzirnavām, tas atsakās arī no miltiem ir demagoģiska!

Autors uzskata, ka zivju resursi pēc HES izbūves tikai pavairosies, līdzīgi kā citur. Aizmirsa minēt pozitīvus piemērus.  Savukārt man ir zināmi vairāki negatīvi piemēri: Tirzas upe ir izpostīta neatgriezeniski. Alatu, foreļu populācija nīkuļo. Daudzviet to zivju praktiski nav. Tāpat Gaujas augštecē, alatu praktiski nav, taimiņiem un lašiem izpostīja nārsta vietas! Vai tā ir zaļā enerģija?! Autors atsaucās uz Latvijas Mazās Enciklopēdijas datiem: upē mīt līdakas, asari, raudas, brekši, līņi un foreles. Zīmīgi tas, ka foreles ierindotas pēdējā vietā, bet alatas vispār netika minētas!!! Miesnieka kungs „aizmirsa” piebilst to, ka šīs tipiskās ezeru zivis invazējās tikai cilvēka saimnieciskās darbības rezultātā, un upē dzīvoja veselus divus gadsimtus! Salīdzinoši, tos desmitiem tūkstoš gadu, kopš upe radusi savu tecējumu viņš uzskata par niecību. Miesnieka kungs! Alata, kā suga ir eksistējusi jau pirms ledus laikmeta, tātad relikta zivs!

Tāpat autors mēģina saskatīt HES jēgu, bet min 600 dzirnavas! Piekrītu, tolaik tas bija saimnieciski svarīgi, bet ne tagad! Kāpēc autors nemin faktus un skaitļus? Varbūt viņš nezin, ka pagājušo gadu mums bija 15% elektroenerģijas pārpalikums, kas tika pārdots kaimiņvalstīm! Kāpēc nemin to, ka elektroenerģijas patēriņš ir samazinājies par 40% , salīdzinot ar padomijas laikiem un to, ka Latvenergo nemaz negrib „krāmēties” ar mazajiem HESiem?! Cik lielu procentu ienes mazie HESi kopējā „enerģijas katlā”?! Cik man zināms, procents ir niecīgs!

Jābūt ir saprātīgai saimniekošanai! Masu mēdijos autors nicinoši izsakās par kinētiskajām turbīnām, kas uz doto brīdi apkārtējai videi ir visdraudzīgākās. Redziet, ārzemju speciālisti ir muļķi, jo daudzviet Eiropā tās tiek uzstādītas. Nav rentablas. Labāk, maksimāli īsā laikā „atsist” ieguldīto naudu, izpostot upi! Un kur vēl maģiskais valsts garantētais iepirkums! Labs bizness, kura svaru kausos nonāk Latvijas izpostītā daba!!! Miesnieka kungs, melnais stārķis nav fantoms, esmu to novērojis netālu no Karvas!

Paldies Dievam, kad tādi kā Jūs neesiet pie varas! Tad visām straujtecēm būtu beigas! Nobeigumā par hidrobūves likumību. Jūs miniet, ka hidrobūves atjaunošana notiek saskaņā ar likumdošanu un  Latvijas būvnormatīviem vietā, kur bijusi vecā spēkstacija. Tie ir meli! Tā būvējās pilnīgi jaunā vietā, 200 metru augstāk! Celtniecība notiek saskaņā ar būvatļauju, kas visus gadus ir pagarināta „pa kluso”! Būvatļauja tika saņemta, kad korumpēti „vides speciālisti” deva slēdzienu –alatu, foreļu tur nav! Būvniecība tika sākta ziemā, pamatojoties uz labāko celtniecības laiku. Absurds, saku kā celtnieks ar 30 gadu stāžu. Šajā laikā būvniecība sākta, lai mazāk acu būtu pie upes! Un ne Jums spriest, vai upē ir pietiekoši nārsta un mazuļu dzīvotņu. Cik man zināms, biologs neesiet!

p.s. Zinot radnieciskās saites redakcijai ar autoru, pieņemu, ka mana vēstule netiks publicēta, tāpēc es to izplatīšu pa citām publiskām vietnēm!

Man, māte teica: dēls ir viena lieta, ko nevar nopirkt ne par kādu  naudu-apkārtējo cilvēku cieņu!!! Pret raksta autoru man tādas nav!

Latvijas izlases dalībnieks foreļu spiningošanā, Latvijas vicečempions mušiņmakšķerēšanā, divkārtējais Latvijas gada zivs uzvarētājs, foreļu klasē, forelists ar 30 gadu stāžu, Igors Dzilna.

Raksts par tēmu Blogs.

10 komentāri par “Doktoru Doktoram!(papildināts ar sākumu)

 1. Nav par skarbu. Kas attiecas uz Miesnieka rakstu tad traka suņa murgi. Būtu vēl uzrakstījis cik tad maksā tam slūžu uzraugam… Varēja vēl pieminēt kāda loma mūsu politiķiem šajā HES biznesā un cik daļas pieder Zīlem Gaujas HES-os?! 90-to beigās biju forelēs pie Karvas, noķēru toreiz arī alatas. Smukas vietas sačakarētas. Vai tiešām Miesnieka kungs to neredz? Vispār Copes Lietas iegrimst stagnācijā un to lasot katram ir skaidrs, ka firma Nr.1 ir Salmo un lielākais eksperts I.Dukaļskis:) Vairs neabonēšu šo žurnālu un draugiem arī neļaušu. Ja M.O. izdos savu žurnālu kādreiz, tad piesakos to abonēt.
  P.S. Cik gan lielai jābūt naudas kārei lai ko tādu propagandētu un cik stulbam lai drukātu? Nu bet izskatās ka tas ir ģimenes bizness un tas visu izskaidro.

 2. Oktobra CL būs mans apkopojums par Pasaules makšķerēšanas spēlēm…
  Bet no biznesa viedokļa CL darot pareizi- ja gribi ko sačakarēt, pamaini uzstādījumus un saturu.
  No otras puses- tur tiešām IR stagnācija.
  (Neskatoties uz to, ka Klauze Māris, Krišjānis ir sācis rakstīt.)
  Visdrīzāk, ka viņi paši CL par to nemaz neiedomājas. Jo vislabāk jau no malas redzams. ja aicinās palīgā saprast, kas tur uzlabojams- piedalīšos, bet rakstīt slavas rakstus tam, ko nemaz nevajadzētu slavēt- ni.

 3. Domāju ka gan Inguss, gan Māris un Krišjānis ir jauki cilvēki, bet katram no viņiem sava tēma tuvāka. Ar laiku man kā lasītājam vienveidība piegriežas. Grūti pateikt kaut ko jaunu šaurā tēmā. Ja lietai pieietu kā žurnālists – pētnieciski, tad daudz kas kļūtu aizraujoši, bet ne visiem ķēriens un laiks to darīt. Tad jau labāk publicēt vairāk cilvēku copes stāstus (piem. mūsdienu Jaunsudrabiņu – Zivnieku), vai arī dažādu copes pasākumu aprakstus. Tas gājiens ar Miesnieka(seniora) slavasdziesmu mazajiem HES spilgti parāda ka CL ir tāds vasjuku līmenis. Vismaz normāla žurnāla redkolēģija tādu murgu nepielaistu.
  Kaitina uzbāzīgā Salmo cildināšana – I.D. rakstos sevišķi, ja viņam var ticēt tad uz pasaules tviča kāts nr.1 ir SALMO XTWICH 😀 Savukārt portālā CL eksperts jums ieteiks tikai un vienīgi SHIMANO… Manuprāt eksperta G.Dārznieka rubrika jāsauc – SHIMANO iesaka… Man žēl, ka nabaga Gints nav rokās turējis G.L, St.C. Varivas, Pontoon, Banax u.c. kātus un pamēģinājis arī DAIWAs spoles.
  Laikam sanāca man offtopiks, tāpēc atvainojos ja piesārņoju šo sadaļu.

 4. Šis žurnāls, jau labu laiku ir izsmēlis sevi! Vieni un tie paši temati, tiek drilēti un drilēti! Jā…. un Salmo blice…. nenoliegšu ir cilvēki snieguši daudz infas copmaņu izglītošana un copes industijas attīstībai, bet ir jābūt mēram! I.D. raksti vienkārši ir jau paplašināti Slamo perču kataloga apraksti un katram virsrakstam iekavās jāliek Reklāma! Turklāt tādi raksti ir pat pa 3gb. vienā žurnālā! Redzams, ka redakcija ir cilvēki, kuri ir tāāālu no copes procesa, kā tāda! Mani personīgi izbesīja senāks CL raksts “Līdakām par aizstāvību”, izlasot palika rūgta sajūta, jo tur minētais txt, ka jaunatne( mani tai skaitā) – “zeperi”(I.Puriņa – raksta autora vārdiem) ir tie kas pārkāpjot visus likumus un kropļo zivs resursu, jo redz viņi copes kartes nepērkot un internetā nemeklēšot noteikumus! (.. lai gan pats raksta autors atzina, ka internets viņam pieejams ierobežoti!!! ) Par 50cm noteikto liegumu līdakai, izsakas tik dīvaini, ka liekas viņš pamodies no 20gadu miega un nu savu sāpi klāsta! Piemēram, 30cm līdaka, esot bijis pareizākais noteikums, jo visi esot to ievērojuši!!!! Bļins 31cm LĪDAKA – ar to dunci pat pārdevēju nesabaidīsi :D! Manuprāt, tieši jaunieši ir vieni no tiem, kas izprot C&R un pieļaujamos lomu izmērus zin labāk par vecāku gada gājumu cilvēkiem un iestājas PAR zivju saudzēšanu.
  Kā arī šie bēdu stāsti par HEsiem! Cik vēl dzīvē esoši piemēri nepieciešami, lai saprastu, ka tie ir neatgiezensiki postoši? Tirzas upes liktenim varu droši pievienot Cieceres upi! Alatu populācija ir vēsture, bija programma līdz 2010gadam alatu aizsardzība, kuru, protams uzvēla copmanim – “dabas kaitniekam”, bet vai, tad mēs esam galvenie šīs skaistās zivs kaitnieki? Sabiedrība ir sašķelta, kur daļa redz tikai lietām vērtību caur $$$ zīmēm, bet ir citi kuriem rīta rasā apskauts zirnekļa tīkls ir vērtīgāks par biznesa dīlu!
  Visu cieņu I.Dzilnam par cīņas sparu un lai izdodas beidzot pierādīt dabas vērtību visai sabiedrībai!

 5. pievienojos Mārim un pārējiem līdzīgi domājošiem. Par zemūdens medībām CL komentāros jau minēju, ka, manuprāt, salīdzināt makšķernieku ar zemūdens mednieku nevar. Kopīgs ir tikai slapjums pa, kuru abi darbojas, virs vai zem, un zivis. Tas arī viss! Pārējais ir liela atšķirība – mednieks nevar nošaut zivi un smuki vai ne tik smuki atlaist un viņa aizpeldēs (ne tikai zemēri, bet arī mēri). Tātad paliek izvēle šaut vai nešaut, un tur jau slēpjas tas risks, ka, ja šādu medību vietu kļūst ļoti daudz, tad pieaugs arī mednieku skaits, jo kā atzīst mednieki, kas arī makšķerē, tad nomedīt un pielavīties zivij ir daudz vienkāršāk nekā noķert ar spiningu vai makšķeri… ja mēs esam pietiekami civilizēti un izauguši domāšanā tad ok, bet, ja nē?… dzīvosim redzēsim. Jautājums vai kāds spēs izvērtēt sekas jaunajiem noteikumiem? Maz ticams… par CL… esmu abonējis jau sen… JĀMAINĀS!!!!! vai arī vajag konkurenci! Joks, bet galvenais ieguvums tam visam, laikam būs tas, ka sāku vākt dažādu info no pasaules web lapām, sportistiem, kā arī pats centīšos padziļināti un plaši apskatīt spinningošanas tēmu (twich, jig, drop shot, jerkbait u.c.) – aprīkojumu, darbības stilu, tehnikas u.c. Ceru, ka izdosies izbrīvēt kādu strēķīti laika un dabūt kādu LV expertu uz viedokļa apmaiņu… pirmkārt pašam sev gribās salikt kopā info par manu mīļāko makšķerēšanas disciplīnu. par Ingusu – njā, palasot pirmos viņa rakstus CL bieži tika minēta Daiwa (pēdējā laikā nemana :))… bez komentāro 🙂 Gints – eh, manuprāt experts spiningošanā nevar būt tāds, kas darbojas tikai ar 3-4 firmu produktiem. Sakritība, ka visi ir tie, kurus izplata Normarks :)))) Ne asakas visiem – un cienam savus hobijus!!!

 6. Paldies par viedokļiem, par jaunatni prieks, ja godīgi. Veco zēnu Puriņu es zinu sen. Problēma- viņš negrib pieļaut savās domās, ka tas darbs, ko par Zivju fonda naudu gadus vienpadsmit IRnesis augļus!

 7. Māri. Nu, nav tagadējā sabiedrība muļķi, nu nav!!! Runa iet par Karvas HES, nevis par pozitīvajiem piemēriem. Ja, spēkstaciju atjaunotu uz esošā aizsprosta paliekām un tādā augstumā, kā tas bija vecos laikos, tāds cepiens nebūtu! Izmantojot kinētisko turbīnu, zivis vismaz vienā virzienā var migrēt, uzpludinājums niecīgs un uz doto brīdi tā ir videi visdraudzīgākā!
  Runa iet par izpostītiem aizsargājamiem biotopiem, sugām, to nārsta vietām un mazuļu dzīvotnēm! Vai 12metru augstais valnis, kas turēs 45 (!!!) ha uzpludinājumu ir videi draudzīgs?! Ūdens sasilšana, iztvaikošana darīs savu! Piemērs: Tirzas upe, kur notiek vasaras slāpšana, skābekļa bads, utt.
  Kāpēc, būvēja pēc vecā projekta, ja upei izmainījās statuss (kļuva par aizsargājamu)!
  Dēļ šī fakta, nekad ar “hesistiem” nerunāšu normālā valodā! Dikmanis, Stūriška ir lielākie Latvijas dabas postītāji, izvarotāji! Es aizlūdzu savus senčus, lai viņi dzīvē tiek sodīti pēc nopelniem!!! Āmen!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*